Raz, dwa… 3 wiodące style na ten rok

Jak urządzić się w 2021 roku? Przede wszystkim lokalnie. Piszemy całkiem serio. Trwające od kilku miesięcy „trudne czasy” nie pomagają w pozyskiwaniu mebli proponowanych przez zagraniczne marki. Jednak całe szczęście na polskim rynku panuje rozkwit nietuzinkowych firm meblarskich, które przyczyniają się do rozwoju polskiego designu. Wystarczy zrobić dobry research w Internecie!

STOP – to nie będzie reklama przykładowych firm, przechodzimy do tegorocznych trendów wnętrzarskich. TĘDY PROSZĘ…

Japandi

Pierwszym z nich będzie oczywiście Japandi. Z pewnością spotkaliście się z wystrojem wnętrz w stylu japońskim połączonym ze skandynawskim minimalizmem. Zestawienie ze sobą obu wystroi, przyczyniło się do powstania zupełnie nowego nurtu designu, charakteryzującego się oszczędną i funkcjonalną aranżacją, jednak pozostającą w niezwykle przytulnym klimacie. Główną cechą Japandi jest wykorzystanie łagodnej palety barw, opartej na – szarości, beżu oraz delikatnej zieleni. Ten niezwykle minimalistyczny styl charakteryzuje się również niewielką ilością przedmiotów i dominującą prostotą kształtów. Do Japandi pasują również rośliny, jednak bez zbytniej przesady. Z reguły projektanci stawiają na kilka niezwykle ciekawych drzew bonsai, które idealnie wkomponują się w wystój domów lub mieszkań zaprojektowanych właśnie w tym stylu.

Art déco

Nazywany jest również „stylem lat 30” lub „moderne”. Zaczął kształtować się w okresie przedwojennym i jako pierwszy w dziejach podbił dosłownie cały świat. Można było go zobaczyć wszędzie – w Nowym Jorku, Paryżu, Moskwie, Hongkongu czy Szanghaju. Trendy mieszkaniowe, jakie wyznacza Art déco to bezkompromisowe płynne linie, eleganckie pokrycia mebli dość często utrzymujące się w ciemnych i szlachetnych barwach, symetryczne organizacje przestrzeni, uwielbienie luster i zamiłowanie do bibelotów. Nurt ten jest w dzisiejszych czasach niezwykle cenioną formą wystroju. Reprezentuje stylowe meble, rzeźby oraz wyjątkowe dzieła sztuki. Jego założenia nie straciły na aktualności, a zachwycająca estetyka tego stylu doskonale łączy ze sobą tradycję z nowoczesnością.

Boho

Nie mogło zabraknąć również nurtu Boho – kolorowego, pełnego fantazji i uwielbienia do czasów power-flower. Styl ten zainspirowany jest odległymi kulturami i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Ponadto związany jest z ruchem hippisowskim lat 60. i kojarzony z błogim relaksem, swobodą i mocnymi kwiatowymi kolorami. W wystroju tego typu dominują naturalne materiały i oryginalne ozdoby. Boho to zdecydowane przeciwieństwo minimalizmu, znajdzie się w nim miejsce dla niskich siedzisk, rattanowej sofy, pufek oraz poduszek. Wszystko po to, aby być bliżej ziemi, połączyć się z Matką Naturą. Współcześni miłośnicy tego stylu postanowili połączyć go z odsłoną skandynawskiego wystroju. Dzięki czemu powstało tak zwane Skandi Boho, skupiające się na koncepcji łagodniejszych kolorów z przewagą beżu i bieli. Do tego stylu idealnie wkomponują się plecionki i różnorodne rośliny, które dopełnią aranżację pomieszczeń zaprojektowanych w duchu Boho.

A Wy jaki styl wybieracie?