Poznaj 10 przykazań dobrego designu

Dobry design nie musi być skomplikowany. Tak naprawdę stanowi on coś prostego, harmonijnego i funkcjonalnego. Na język same nasuwają się słowa wybitnego projektanta Dietera Ramsa - „mniej, ale lepiej!”. Właśnie one powinny przyświecać dobie konsumpcjonizmu i chronić nas przed nieustannie zagrażającym świat zalewem dóbr wszelakich.

Przejdźmy zatem do zasad, na jakie składa się dobry design:

1.     Dobry design jest innowacyjny – rozwój technologii niesie ze sobą niewyczerpalne możliwości innowacji. Jednak nie mylmy tego z zastępowaniem dobrego mebla jeszcze lepszym tylko dlatego, że reklamowany jest jako innowacyjny. Najważniejsze są jakościowe materiały i ich niestandardowe, a zarazem funkcjonalne zastosowania.

2.     Dobry design czyni produkt użytecznym – mebel kupuje się nie dla samego posiadania, ale przede wszystkim dla korzystania z niego. Niezwykle ważnym aspektem są również nasze potrzeby psychologiczne i estetyczne. Design powinien podkreślać użytkowość danego przedmiotu, ulepszać jego funkcjonowanie.

3.     Dobry design jest estetyczny – to fakt, że przedmioty codzienne wpływają na nasze samopoczucie i wywołują w nas emocje. Dobrze wykonany mebel wprawia nas w uczucie odprężenia, zaś przedmiot niepraktyczny może wywołać w nas nawet frustrację. Pamiętajmy, że estetyka jest nieodłączną częścią funkcjonalności.

4.     Dobry design jest zrozumiały – przejrzyste i intuicyjne zastosowanie mebla jest kluczem do zadowolenia jego odbiorcy. Choć my czasem specjalnie lubimy złamać zasady. Idealnym tego przykładem jest wykorzystanie regału w charakterze ścianki działowej, która idealnie oddzieli sypialnię od łazienki.

5.     Dobry design jest dyskretny – perfekcyjna koncepcja projektu pozwala na wykonanie mebla o charakterze narzędzia, które odpowiednio dopasowane pozwala stworzyć z wnętrzem spójną całość. Design nie powinien przytłaczać, a zapewnić możliwość dopieszczenia wnętrza dodatkami.

6.     Dobry design jest uczciwy – innymi słowy niczego nie udaje. Zdarza się, że mebel wygląda na jakościowy, jednak to tylko złudzenie aranżacji, w jakiej został przedstawiony. W rzeczywistości jest niepraktyczny i daleko mu to ideału. Dlatego tak ważny jest sam opis, w którym producent zdradza materiały, z jakich został wykonany dany mebel. Dobry materiał jest gwarancją jakości.

7.     Dobry design jest trwały – odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie mebla są kluczowymi czynnikami wpływającymi na ponadczasowość mebla. Czasy się zmieniają, a dobry design pozostaje na lata.

8.     Dobry design jest dokładny – staranność dopracowania mebla w każdym szczególe stanowi kwintesencje jego istnienia. Na poziomie samego projektowania jest wyrazem szacunku dla odbiorcy i zapewnieniem mu jakościowego produktu.

9.     Dobry design jest przyjazny dla środowiska – wykonaniu mebla powinna przyświecać jedna zasada, musi on być stworzony tak, aby nie przyczyniał się do zaśmiecania środowiska. Oszczędność zasobów i minimalizacja zanieczyszczeń podczas jego cyklu życia to klucz do ochrony środowiska.

10.  Dobry design jest ograniczony do minimum – zacytujemy tu raz jeszcze „mniej, ale lepiej”. Czysta prostota produktu koncentruje się na najistotniejszych jego aspektach, bez zbędnego obciążania go zbędnymi elementami wystroju.