Jak dobrać idealny kolor do wnętrza?

Wybór przewodniego koloru tonie lada wyzwanie. Od kilku dobrych lat kurczowo trzymamy się „bezpiecznych” i minimalistycznych wystrojów naszych domów lub mieszkań. Stonowane barwy zawładnęły projektami architektów, a w przekonaniu większości klientów nie mają sobie równych. Bez wątpienia styl skandynawski jest w dalszym ciągu bardzo popularny, jednak coraz częściej słyszy się głosy o jego przewidywalności i braku charakteru. Czy powoli nadchodzi kres świetności tego typu aranżacji?

                                                         

Skandynawski król polskich salonów

Szybkie tempo życia, natłok obowiązków w pracy, uporczywe stanie w korkach i brak czasu na odpoczynek stanowią punkt wyjścia do ucieczki ku harmonijnej aurze. Być może dlatego tak bardzo polubiliśmy styl skandynawski? Z pewnością to jeden z czynników jego sukcesu, jednak zapewniamy, że główny powód jest bardziej przyziemny…

 

W Polsce występuje podobne światło jak w krajach północnych i ograniczona ilość słonecznych dni. Nie to, co w Europie południowej. Właśnie dlatego odpowiadają nam stonowane wnętrza – białe, szare lub beżowe ściany, jasne meble posiadające czarne elementy, które wkomponują się w każdą przestrzeń. Nie ma w tym nic złego. Po ciężkim dniu chcemy wrócić do domu pełnego spokoju, odetchnąć i po delektować się chwilą refleksji i radości.

 

Jednak nie wszystkie osoby czują się dobrze w takich aranżacjach. Ograniczona kolorystyka ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Właśnie dlatego trendy szybko się zmieniają, a style ewoluują i dostosowują się do oczekiwań stawianych im przez odbiorców.

 

Witajcie kolory?!

Jeśli nadal czytasz ten artykuł, istnieje spore prawdopodobieństwo, że Twoje minimalistyczne wnętrze zaczęło Ci się nudzić, prawda? W takim razie doradzamy, żeby wprowadzić do niego więcej koloru.

 

Odświeżenie własnej aranżacji – w tym przypadku kluczowe może okazać się dodanie kilku barwnych dodatków lub przemalowanie jednej ściany w domu na inny kolor. Pamiętajcie, że proste i jasne wnętrza stanowią idealną bazę do licznych metamorfoz. Idealnie sprawdzi się w tym pomarańcz, granat lub zieleń. Czasem drobna zmiana może zmienić charakter mieszkania, a przy okazji nie narazi nas na duży koszt. Kilka stylowych akcesoriów takich, jak wazon, lampa czy kwietnik sprawią, że wnętrze zalśni nowym blaskiem.

 

Jeśli jednak zależy nam na ożywieniu aranżacji i nadaniu jej nowego stylu najlepszym wyborem będzie nabycie nowych mebli. Jak wybrać ich kolor? Tak naprawdę zależy to od naszego gustu i zamiłowania do danego stylu. Firmy meblarskie co roku wprowadzają nowe odcienie kolorów, a tylko nielicznym dane będzie pozostać w modzie na kolejne lata.

 

Według nas kolorem, który utrzyma się na fali, będzie bordo. Można napisać, że mamy na to niepowtarzalne dowody…

 

Pozwolimy sobie na śmiałą sugestię, że najtrafniejszym wyborem mebli są te oparte na uniwersalnym zastosowaniu, pasujące zarówno do salonu, sypialni, a nawet łazienki. W końcu, dlaczego mamy ograniczać się do etykietki przypisanej do danego mebla. Komoda RTV wcale nie musi mieć tylko jednego zastosowania, jak dla nas może się ona sprawdzić również w aranżacji domowego SPA. Projektowanie w zgodzie ze swoim wewnętrznym „ja” sprawia, że nasz dom staje się miejscem, w którym możemy być w pełni sobą. Miejscem, w którym czujemy się dobrze i uświadamiamy sobie prawdziwą wartość otaczających nas mebli.